გაკვეთილის გეგმა

გაკვეთილის გეგმა
საგანი-გეოგრაფია
კლასი-VIII
საფეხური-საბაზო
მოსწავლეთა რაოდენობა-20
სსსმ მოსწავლე- არ გვყავს
თემა- სამხრეთი ამერიკა
მიზანი:გეო VIII.1. მოსწავლემ შეძლოს გეოგრაფიული ინფორმაციის მოსაძიებლად რუკის კითხვა
და თვალსაჩინოების ანალიზი.
გეო VIII.2.მოსწავლემ შეძლოს განსაზღვრ აგეოგრაფიული ობიექტების
გამომუშავებული უნარ-ჩვევები: . სივრცეში ორიენტაციის უნარი, გეოგრაფიული
საშუალებების გამოყენების, გააანალიზების, შედარების, კლასიფიკაციისადა
ინტერპრეტაციის უნარი.
. შემოქმედებითბის უნარი.
. მსჯელობისა და დასკვნების მოყვანის უნარი.


#
აქტივობაის
აღწერა
გამოყენებული
მეთოდი,
მეთოდები
კლასის
ორგანიზების
ფორმა
სასწავლო
რესურსი
დრო
1
ასოციაციური
რუკის
დახმარებით
ვთხოვ
მოსწავლეებს
გაიხსენონ
ყველაფერი,
რაც ამ
კონტინენტის
შესახებ იციან
ასოციაციური
 რუკა
ინდივიდუალურიასოციაციური რუკა
15 წთ
2
კონტინენტის
ექსპერტები
( კლასი
წინასწარ
დაყოფილი
მაქვს ხუთ
ჯგუფად) .
ვეუბნები
რომ , ისინი
მიემგზავრებიან
ამხრეთ
ამერიკის
კონტინენტზე
ექსპედიციაში.
თითოეულ
ჯგუფს
მიენიჭათ
ექსპერტის
სტატუსი და
ვაძლევ
დავალებებს,
რომელიც
წინასწარ მაქვს
ფერად
ფურცლებზე
გამზადებული.
I ჯგუფი. სამხრეთ
ამერიკის
გეოგრაფიული
მდებარეობის და
რელიეფის
შემსწავლელი
ექსპერტები. მათ
ევალებათ,
განსაზღვრონ
სამხრეთ
ამერიკის
გეოგრაფიული
მდებარეობა,
უკიდურესი
წერტილების
გეოგრაფიული
კოორდინატები,
ძირითადი
ოროგრაფიული
ერთეულები.
აღწერონ ანდები.
2.ჯგუფი:
კლიმატოლოგები
მათი ამოცანაა
დაადგინო
რომელ
კლიმატურ
სარტყლებში
მდებარეობს
სამხრეთი
ამერიკა,
რომელი ფაქტორი
ახდენს
გავლენას
კონტინენტის
ჰავის ფორმირებაზე,
როგორ იცვლება
კლიმატური პირობები
დასავლეთიდან
აღმოსავლეთისაკენ.
3.ჯგუფი
ჰიდროლოგები
მათ ევალებათ,
შეისწავლონ
სამხრეთ ამერიკის
ჰიდროლოგიური
ქსელი-მდინარეები,
ტბები.
4.ჯგუფი
ლანდშაფტმცოდნეები.
მათი მიზანია,
დაადგინონ,რომელი
ბუნებრივი ზონებია
წარმოდგენილი
სამხრეთ ამერიკის
კონტინენტზე.
აღწერონ
სიმაღლობრივი
სარტყლურობა
ანდებში.
5.ჯგუფი
პოლიტოლოგები.
სწავლობენ სამხრეთ
ამერიკის პოლიტიკური
რუკის ფორმირების
ისტორიას და
თანამედროვე
მდგომარეობას .
სამუშაოს შესრულების
შემდეგ ჯგუფის
ლიდერებ იმოაწყობენ
ნამუშევრების
პრეზენტაციას.
ჯიქსოუჯგუფურისახელმძ-ღვანელო,
სამხრეთ ამერიკის
პოლიტიკური, ფიზიკური, ბუნებრივი ზონების და კლიმატური რუკები. როგორც ჩვეულებრივი
 რუკა ისევე
ელექტრონული ვერსია
POVER.
POINTI-ით,
ფერადი ქაღალდები,
მარკერი,
კალამი, ფურცელი.



15 წთ
3
შეჯამება.
სამუშაოს დამთავრების შემდეგ ხდება
ნამუშევრების განხილვა.ვაჯამებ გაკვეთილზე ჩატარებულ აქტივობებს. მოსწავლეებს ვაფასებ
ვაძლევ სათანადო უკუკავშირს.

მინი ლექცია
შეფასება
ინდივიდუალურიშეფასების რუბრიკები13 წთ
4
საშინაო დავალება: შეადარონ ერთმანეთს ჩრდილოეთი და სამხრეთი ამერიკა სხვადასხვა ასპექტით(რელიეფი,
კლიმატი,ბუნებრივი
ზონები,პოლიტიკური
რუკა) და დაადგინონ მათ შორის მსგავსება
განსხვავება.

მთელი კლასისახელმძღვანელო2 წთ






შედეგი. VIII-1 თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე შეძლებს ,განათავსოს ინფორმაცია კონტურულ რუკებსა და სხვა დამხმარე თვალსაჩინოებებზე .
. ერთი ტიპის ინფორმაციას გამოხატავს სხვა სახით.
შედეგი. VIII.2 .თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე შეძლებს  რუკის გამოყენებას და აღწერს
პირობთ ნიშნებს (ფერები,საზღვრები და სხვა რომლებითაც ხდება ტერიტორიების (სახელმწიფოების,ცალკეული ადმინისტრაციული ერთეულების,დედაქალაქების და სხვა) აღნიშვნა რუკაზე.
.საკოორდინატო ბადის გამოყენებით განსაზღვრავს სხვადასხვა გეოგრაფიული ობიექტების მდებარეობას მათ შორის მანძილსა და მიმართულებას.

შეფასების რუბრიკა

ნიშანი
1-4
5-7
8-10
რუკის კითხვა, წყაროზე მუშაობა
წაკითხული ინფორმაცია ერთ ან რამდენიმე ელემენტისაგან შედგება.
ესაჭიროება მითითებები, როგორ მოიპოვოს საჭირო ინფორმაცია,მოპოვებული ინფორმაცია არასრულია და ზოგჯერ უზუსტო.
დამოუკიდებლად და სრუილიად მოიპოვებს ინფორმაციას.
გეოგრაფიული საშუალებების გამოყენება
უჭირს ადეკვატური მონაცემების შეგროვება ან მისი ინფორმაცია არასანდოა.
ერევა საშუალებების თემატური დანიშნულება, სრულად ვერ მოიპოვებს და ამუშავებს ინფორმააციას
ასხვავებს სხვადასხვა ტიპის საშუალებას თემატიკის მიხედვით და შეუძლია მათგან საჭირო ინფორმაციის მოპოვება. ინფორმაციის შედარება, რანჟირება და იტერპრეტირება ტექსტად ან სხვა საშუალებად.
გეოგრაფიული საშუალებების შექმნა
სიმბოლოები ძირითადად უზუსტოდაა დატანილი და ინფორმაცია არ არის სანდო. არა აქვს სათაური და ლეგენდა.
ზოგი სიმბოლო არ არის სათანადო ადგილას დატანილი და ინფორმაცია არა ზუსტია ან არ არის სრული.
ინფორმაცია დააქვს სათანადო ადგილას სიმბოლოების სწორი გამოყენებით. დააქვს სათაური და ლეგენდის სხვა ელემენტები. დატანილი ინფორმაცია კარგად აღთქმადია.
ჭყაროს მთავარი საკითხის (საკითხები) მიზნების განსაზღვრა.
არ ცდილიბს განსაზღვროს წყაროს მთავარი საკითხი.
ზოგადად აღწერს ერთ ერთ საკითხს,რომელსაც ეხება წყარო.
განსაზღვრავს მთავარ საკითხს,ესმის მიზნის არსი,გამოაქვს წყაროდან მეორადი ინფორმაცია

Comments

Popular posts from this blog

მეხუთე დღე